Podróżuj bezpiecznie. Jak zadbać o siebie podczas zagranicznej wyprawy rowerowej?

Dla Polaków, którzy wszędzie jeżdżą na rowerze, bezpieczeństwo jest ich najważniejszym priorytetem (dotyczy to również niemal każdej z ulubionych aktywności i sportów, takich jak jazda na nartach lub skoki narciarskie, o których więcej można przeczytać na stronie nadmorski24.pl).

Przezorny zawsze ubezpieczony

To stwierdzenie należy potraktować zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Czyli zawsze, przed każdą większą wyprawą rowerową należy zastanowić się, jakie nieprzewidziane “przygody” mogą nas w niej spotkać. Tylko w ten sposób, będąc przezornym, zachowamy w różnych sytuacjach należytą ostrożność (to właśnie zrobiłaby większość ludzi, więc przeczytaj o tym więcej, jeśli jesteś zainteresowany).

Po drugie, w znaczeniu dosłownym, podstawą samodzielnej wyprawy rowerem za granicę jest ubezpieczenie lub pakiet ubezpieczeń. Dobry produkt ubezpieczeniowy obejmuje zarówno wszelką pomoc w razie usterki roweru, w razie konieczności organizacji leczenia rowerzysty, ale nawet pomoc w planowaniu podróży. Oczywiście pakiet pakietowi nierówny, dlatego dobrze jest poznać kilka ofert.

Pamiętajmy, że poza usterką roweru przydarzyć się nam może także… kradzież. Choć podróżując po niektórych krajach możemy być prawie pewni, że nawet pozostawiając rower na dłużej bez żadnej opieki po powrocie go zastaniemy na swoim miejscu, to jednak są kraje, w których kwestie bezpieczeństwa mienia pozostawiają wiele do życzenia. Tam szczególnie należy zachować ostrożność. Oczywiście nigdzie nie warto pozostawiać roweru niezabezpieczonego, bo w razie jego zaginięcia będziemy mieć problem z uzyskaniem środków od ubezpieczyciela (o ile, co zrobić warto, zdecydujemy się na takie ubezpieczenie).

Będąc przy ubezpieczeniach należy też wspomnieć o możliwej konieczności wybrania rozszerzonych pakietów ubezpieczeniowych. Dotyczy to osób, które wybierają się w podróż z elementami uznanymi przez ubezpieczyciela za wysokiego ryzyka. W takiej sytuacji zwykłe ubezpieczenie może nie wystarczyć i możemy być zobowiązani do zapłacenia wyższej składki, która obejmie przykładowo uprawianie sportów ekstremalnych.

Bezpieczeństwo osobiste

Poza dbaniem o swój dobytek i kwestie zdrowotne konieczne jest zadbanie o swoje ogólne bezpieczeństwo. Szczególnie podróżując w krajach, które nie są pod tym kątem dobrze oceniane, należy być przezornym.

Nawet jeśli nie chcemy tworzyć szczegółowego planu wyprawy, to jednak postarajmy się zapewnić naszej rodzinie wiedzę o tym, gdzie jesteśmy i co się z nami dzieje. W miarę możliwości kontaktujmy się, informujmy, wysyłajmy zdjęcia – czy w jakikolwiek inny sposób dawajmy znać, że wszystko u nas w porządku. Pamiętajmy, że choć przykre sytuacje przydarzają się rzadko, to jednak statystyki są bezwzględne. A ryzykować po prostu nie warto. Można dla pewności udostępnić bliskim dostęp do śledzenia położenia naszego smartfona, dzięki czemu będą wiedzieli, w którym miejscu się znajdujemy.

Zabezpieczenie kasy i dokumentów

Niezwykle ważną kwestią jest zabezpieczenie pieniędzy, które przy sobie mamy – czy to w formie gotówki, czy karty kredytowej. Pieniądze należy zawsze trzymać dobrze schowane, jak najbliżej ciała. Podobnie karty płatnicze, kredytowe i dokumenty. Szczególnie dowód osobisty.

Poza fizycznym zabezpieczeniem miejmy na uwadze także zabezpieczenia systemowe. W Polsce oferuje je Biuro Informacji Kredytowej. Jest to odpłatna usługa alertów, które przychodzą do nas na przykład SMS-em. Powiadomienia otrzymujemy przy każdej próbie wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko (i podpisania jakiejkolwiek umowy z wykorzystaniem naszego dokumentu), co jest zabezpieczeniem w razie zagubienia dowodu osobistego czy paszportu. Ponadto, w alercie takim można zastrzec możliwość zaciągania kredytu przez konkretny okres oraz uzyskać błyskawiczną drogę do zastrzegania dokumentów, w razie ich zaginięcia.

To najważniejsze aspekty, o które warto zadbać. Wtedy nasza podróż da nam większą radość, zamiast obaw i stresu.