Gdzie znaleźć towarzystwo do kolarskich wypraw?

Niezależnie od tego, czy jest się tylko amatorem jazdy na rowerze, czy już bardziej profesjonalnie podchodzi się do kolarstwa, to zdecydowanie sport ten – jak każdy inny – miło uprawiać w towarzystwie. Nie zawsze jednak znajomi interesują się tym, co Ty, więc drużynę do rowerowych eskapad nie tak łatwo znaleźć. A jeszcze trudniej mieć takich ludzi, którzy nie zrezygnują z przejażdżki pod byle pretekstem czy z powodu kiepskiej pogody. Wiele osób spędza wręcz czas “jeżdżąc” w internetowych zawodach rowerowych – właśnie z braku towarzystwa i zachęty do tego, by zacząć jeździć naprawdę. Gdzie szukać dobrych towarzyszy kolarskich wycieczek?

Samodzielnie czy w grupie?

Najpierw warto rozważyć kwestię rowerowych wypraw grupowych. Jeśli ktoś jest amatorem-samotnikiem, to zdecydowanie wcale nie trzeba na siłę przekonywać go do szukania rowerowego towarzystwa. Jeśli nie ma się aspiracji do brania udziału w wyścigach kolarskich, a czyimś celem jest przede wszystkim podróżowanie, zwiedzanie czy po prostu aktywność fizyczna, to zdecydowanie świetnie poradzi sobie sam – jeśli nie ma ochoty na towarzystwo.

O ile jednak entuzjasta może, ale nie musi szukać kogoś do wspólnych wyjazdów, o tyle już osoby marzące o udziale w zawodach kolarskich po prostu muszą jeździć w grupie. Jest to nie tyle kwestia milszego spędzania czasu, ile właściwego przygotowania do wyścigu. W takim wypadku szuka się już nie tylko entuzjastów rowerowych wycieczek, ile zapaleńców, którym nie straszne kilometry, trudne trasy i gorsze nawet warunki atmosferyczne. Powiedzmy sobie wprost: na kolarstwo trzeba po prostu chcieć poświęcać czas, a przypadkowy znajomy, który przestraszy się deszczu na pewno nie zmotywuje do dalszej jazdy. Czy faktycznie dobrej ekipy kolarskiej trzeba szukać ze świecą?

Internet to morze możliwości

Na szczęście znalezienie towarzystwa zarówno na sobotni wypad za miasto, jak i na cykl treningów przygotowawczych wcale nie jest takie trudne. Jakby nie było, amatorów rowerów u nas coraz więcej. Coraz liczniejsze są zatem portale specjalnie dla rowerzystów, w których można szukać towarzystwa. Coraz więcej for internetowych, gdzie znaleźć można całe wątki o poszukiwaniu partnerów na rower. Wreszcie są też specjalne grupy w social mediach, a nawet portale, które powstały specjalnie z myślą o poszukujących towarzystwa.

Jednym z portali, które powstały po to, by ułatwić poszukiwanie towarzystwa do kolarstwa – ale i nie tylko – jest serwis sport42. Jest to portal płatny, w którym obecnie zarejestrowanych jest ponad 100 tysięcy osób – entuzjastów takich dziedzin jak boks, jazda na nartach, żeglarstwo, fitness, kolarstwo górskie czy szachy. Z opinii, zamieszczonych na stronie serwisu, wynika, że wielu osobom udało się znaleźć tam dobrego partnera do swojej dyscypliny.

Czas na rower – portal społecznościowy miłośników kolarstwa

Co ciekawe, w sieci istnieją już strony tylko dla entuzjastów rowerów. Jednym z takich portali jest właśnie Czas na rower”, który reklamuje się jako “serwis społecznościowy dla miłośników kolarstwa”.Co prawda nie jest to żaden “rowerowy Facebook”, tylko po prostu strona traktująca o kolarstwie, jednak istnieje tam odrębna sekcja z użytkownikami, gdzie można znaleźć ich profile i dowiedzieć się czegoś o obecnych tam osobach, nawiązać znajomość i zaproponować wspólne wycieczki.

Poza tym, w serwisie znajduje się wiele ciekawych informacji dla fanów rowerów, na przykład trasy rowerowe, mapki, przydatne artykuły, kalendarz wyścigów z podziałem na grupy, a nawet sklep.

A może portale z ogłoszeniami?

Nie trzeba od razu korzystać z płatnych serwisów, ani zakładać kont na forach internetowych, by móc szukać towarzystwa na rower. W rzeczywistości wystarczy przejrzeć okoliczne portale z ogłoszeniami, by przekonać się, że sporo “lokalsów” poszukuje kompana. Już samo wpisanie frazy “towarzystwo na rower” zwróci nam wiele wyników, które należy oczywiście zawęzić do wybranej przez nas okolicy. To zdecydowanie powinno poskutkować znalezieniem partnera do jazdy.

Jak widać, rozwiązań jest bardzo wiele, a partnera czy partnerów na rower znaleźć można w wielu miejscach w sieci. Ostatecznie trudniejsze może się okazać samozaparcie w kolejnych treningach.