Rajdy i wydarzenia rowerowe w Polsce

Miłośników kolarstwa i zawodów rowerowych w Polsce jest bardzo wielu – zarówno tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas na rowerze, jak i tych, którzy lubią kolarzom kibicować. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju odbywa się bardzo wiele imprez kolarskich. Nie są tak entuzjastyczni jak fani piłkarzy, o których można przeczytać ekutno.pl, ale nadal są bardzo popularni. Jak wygląda kalendarz rowerowy na nadchodzące miesiące? Które z wydarzeń cieszą się największym zainteresowaniem i które można obstawiać w zakładach bukmacherskich za pomocą kod-sportowy.pl?

Tour de Pologne

Zdecydowanie największym wydarzeniem kolarskim w Polsce jest Tour de Pologne – szosowy wyścig rowerowy przez Polskę, zaliczany do najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń w Europie. Organizowany jest już od 1928 roku, choć rokrocznie odbywa się od 1952 roku. Wcześniej zorganizowano zaledwie osiem edycji z przerwami nawet kilku lat.

Dopiero od 1993 roku Tour de Pologne jest wyścigiem w pełni zawodowym, który cieszy się coraz większym uznaniem na arenie międzynarodowej, co widać m.in. w zainteresowaniu wśród zagranicznych zawodników.

Długość trasy TdP wynosi blisko 1200 kilometrów, choć dawniej było to zdecydowanie więcej – nawet ponad 2300 kilometrów! Obecnie wyścig trwa zwykle około 7-8 dni. Dla przykładu 75. Edycja, która odbywała się w 2018 roku rozpoczęła się 4 sierpnia i zakończyła 10 sierpnia. Z kolei przyszłe Tour de Pologne 2019 zaplanowane zostało na 3-9 sierpnia. Trasa rajdu jest zmienna, choć TdP zawsze (od 2008 roku) kończy się w Krakowie.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym

Kolejną ważną imprezą kolarską w Polsce są mistrzostwa w kolarstwie szosowym. Tegoroczne wydarzenie odbywało się w czerwcu i trwało dwa dni. Współorganizowane jest przez Polski Związek Kolarski a udział biorą w nim zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Tradycyjnie Mistrzostwa Polski odbywają się w kilku kategoriach, takich jak Junior, Juniorka, Elita i Elita Kobiet. W ramach tych kategorii odbywają się m.in.jazda indywidualna na czas, zawody ze startu wspólnego.

Mistrzostwa Polski Elity w Kolarstwie Torowym

W Polsce sporą popularnością cieszą się także zawody kolarskie na welodromach. Jedną z takich imprez są Mistrzostwa Polski Elity w Kolarstwie Torowym, odbywające się w Pruszkowie. Nadchodząca edycja tego wydarzenia zaplanowana jest w dniach 10-14 października 2018.

Odbywać się tu będą zawody w konkurencjach sprinterskich i średniego dystansu oraz Mistrzostwa Polski w konkurencjach nieolimpijskich – junior młodszy. Z pewnością na większych serwisach bukmacherskich istniała będzie możliwość typowania wyników w tych zawodach.

Memoriał Andrzeja Trochanowskiego

Jednym z ważniejszych wydarzeń kolarskich w Polsce jest odbywający się co roku Memoriał Andrzeja Trochanowskiego. Zawody te rozrywają się w maju na terenie województwa mazowieckiego i są upamiętnieniem jednego z najbardziej zasłużonych trenerów warszawskiej Legii. To właśnie ten wyścig zwyczajowo otwiera w Polsce sezon kolarstwa szosowego.

Wyścig odbywa się od 1988 roku, co oznacza, że tegoroczna edycja 2018 była jubileuszowym, trzydziestym wydarzeniem tego cyklu. W wyścigu tym udział biorą głównie zawodnicy z Polski, choć pojawiają się także Ukraińcy czy Litwini.

Od początku istnienia tej imprezy trasa zawodów liczy około 170-175 kilometrów, choć dla przykładu w 204 roku było to aż 202 kilometry. Od przeszło 10 lat Memoriał Trochanowskiego odbywa się w okolicach Baboszewa.

To tylko kilka wybranych, ważniejszych wydarzeń kolarskich w Polsce. Sezon trwa od maja do października, a w tym czasie w kraju odbywają się dziesiątki bardziej lub mniej znanych wydarzeń kolarskich. Część z nich na pewno dostępna jest w serwisach bukmacherskich.