Rowerowy camping. Praktyczne wskazówki, jak przygotować się na pierwszą wyprawę rowerową

Podróżowanie rowerem może być niezwykle ekscytujące. Do tego tanie, służące zdrowiu i niosące wiele wrażeń. Nic dziwnego, że tak wielu jest sympatyków zwiedzania się świata na jednośladzie. Niektórzy z nich podejmują się nieco dalszych wypraw, w trakcie których na swoim rowerze przewożą cały swój ekwipunek. Przed dłuższą wyprawą rowerową warto zgłębić nieco temat w poszukiwaniu przydatnych wskazówek i porad, które przydadzą się na rowerowym kempingu.

Gdzie chcesz jechać?

Zacznijmy od tego, że to, w jaki sposób przygotowujemy się do wyjazdu, zależy od jego charakteru. Prościej jest na kilka dni, nić na trzy tygodnie. Wydaje się to oczywiste, ale przecież trzeba mieć na uwadze, że nie chodzi o to, by wieźć ze sobą ekwipunek ważący kaset kilo. Jest więc jasne, że wszystko musi być dokładnie przewidziane.

Najpierw zastanów się jaką trasę pokonasz, w jakich okolicznościach przyjdzie ci noclegować. Być może będziesz potrzebować więcej ciepłych rzeczy, a może przydadzą się one tylko na wszelki wypadek, bo twoja podróż odbywać się będzie w upalnej temperaturze.

Przede wszystkim rower

Trudno sobie wyobrazić rowerową wycieczkę bez właściwie przygotowanego roweru. Wygodne siodełko, dobre opony i wygodne uchwyty kierownicy to podstawa, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że o ogólnej wygodzie roweru i komfortowej jeździe decyduje przede wszystkim to, w jakiej pozycji ułożone jest nasze ciało. Jedni lubią typową kolarską pozycję, inni wolą być wyprostowani. Warto upewnić się, która z tych pozycji najbardziej nam odpowiada i do niej dopasować swój rower.

Ponadto, oczywiście należy zadbać o to, by rower był w pełni sprawny. Konieczny jest przegląd i wykluczenie wszelkich możliwych usterek. Jeszcze przed wyruszeniem w podróż należy upewnić się, że jest się w stanie naprawić dowolną usterkę swojego roweru. Dodatkowo, warto zabrać ze sobą kilka najbardziej “awaryjnych” części, tych które z dużym prawdopodobieństwem mogą nam się przydać. Koniecznie należy też sprawdzić, gdzie w okolicy naszej trasy znajdują się sklepy z częściami rowerowymi, w razie gdyby odwiedzenie sklepu okazało się konieczne.

Co spakować do sakw?

Choć rowerowe sakwy są całkiem pojemne, to jest jasne, że nie zabierzesz do nich wszystkiego, co byś chciał. Musisz zabrać więc rzeczy najpotrzebniejsze.

Poza drobnymi częściami do roweru, o których już wspomnieliśmy, należy zabrać ze sobą kilka kompletów odzieży na przebranie: zarówno coś na cieplejszą porę, jak i chłodniejszą. Obowiązuje zasada “na cebulę”, czyli skompletowanie odzieży w kilku warstwach. Do tego bielizna (najlepiej termoaktywna) oraz kosmetyki osobiste, a także normalny zwykły strój, który założyć można na czas spaceru po mieście, czy przy wyjściu na kolację.

Jeśli przez dłuższy odcinek trasy podróż przebiegać będzie z dala od cywilizacji, to koniecznie trzeba zabrać również jedzenie. Do tego komplet metalowych sztućców i mieseczkę – ewentualnie większy kubek.

Bezpieczeństwo

Powiadom rodzinę dokąd jedziesz i jak będą mogli się z tobą skontaktować. Odwiedź lekarza, skontroluj stan swojego zdrowia. Nie oszczędzaj na ubezpieczeniu.