Wsiądź na rower i oderwij się od komputera!

Jazda na rowerze to wspaniały i prosty sport, który może bez wysiłku uprawiać każdy. Obecnie dla wielu osób jest to jedna z częstszych form ruchu. Rower można polecić niemal wszystkim. W szczególności docenią go osoby na co dzień mające siedzący tryb życia – na przykład spędzające dużo czasu przy komputerze. Nie jest tak popularna jak piłka nożna, którą wielu ludzi uwielbia i chce wiedzieć o niej na stronach takich jak naszglospoznanski.pl, ale oglądanie i obstawianie staje się coraz bardziej interesujące.

Kiedy komputer staje się całym życiem

Jak pokazują statystyki, w zatrważającym tempie rośnie liczba osób uzależnionych od komputera czy smartfonu – a przede wszystkim od internetu. Wielu ludzi spędza czas grając w gry komputerowe, lub uprawiając hazard. Internetowe kasyna wciągają równie silnie, co te w “realu”, tyle że uzależnić się łatwiej, bo kasyno mamy we własnym domu, w swoim fotelu. Grać możemy o każdej porze i nikt nas nie wyrzuci, kiedy w złości zaczniemy się awanturować. Spędzimy przy onlineowym pokerze cenne godziny, nie zauważając problemu.

Już od dawna wiadomo, że sport jest jedną z alternatyw dla uzależnień. Skierowanie swojej uwagi na aktywność, która pozwala rozładować napięcie, jakiemu zwykle towarzyszy uzależnienie, jest skuteczną metodą radzenia sobie z nim.

Niekiedy zwyczajna przejażdżka rowerem zamienia się w początek rowerowej przygody, pełnej pasji, setek przejechanych kilometrów i pięknych krajobrazów.

Życie w realu

Nawet jeśli nie ma się problemów z uzależnieniem od gier czy kasyna w sieci, a po prostu spędza się zbyt dużo czasu przed komputerem, warto dostrzec korzyści, jakie daje oderwanie się od monitora i odnalezienie radości w jeździe rowerem.

Dlaczego warto zainteresować się tym sposobem rekreacji? Po pierwsze dlatego, że jest to sport aktywny, przeciwieństwo tego, co robimy przed komputerem: siedzimy. To nie służy naszemu kręgosłupowi, naszej ogólnej kondycji i źle wpływa na wiele aspektów funkcjonowania organizmu. Prowadzi do zaburzeń koncentracji, sprzyja otyłości i wadom postawy, prowadzi także do hemoroidów. Remedium na siedzący tryb życia jest aktywność, a jazda rowerem to jedna z najprostszych i najtańszych jej form.

Same korzyści

Podobnie jak jogging, jazda rowerem jest sportem idealnym nie tylko dla tych, którzy spędzają dużo czasu przed komputerem, ale i tych, którzy po prostu mają siedzący tryb życia. Korzyści z jazdy rowerem są olbrzymie. Przynosi ono benefity zdrowotne w postaci lepszej kondycji, wzmocnienia mięśni – także pleców – co jest niezwykle istotne przy siedzącym trybie życia, bo silne mięśnie pleców odciążają kręgosłup. Dotleniony podczas przejażdżki mózg lepiej pracuje. Poprawia się koncentracja, pamięć, wydolność umysłowa. Lepiej przyswajamy i zapamiętujemy informacje. Szybko zwiększa się pojemność płuc, poprawia się praca serca. Uprawiając regularnie sport, ograniczamy ryzyko zawałów oraz wielu różnych chorób. Rozładowujemy stres, który towarzyszy nam dziś na każdym kroku. Nieoceniony jest również odpoczynek, jaki jazda rowerem – na przykład w lesie, wśród zieleni – przynosi naszym oczom, zmęczonym od komputera. A do tego spalamy zbędne kalorie i przyspieszamy metabolizm. Trudno te wszystkie te korzyści wymienić. A to tylko te profity zdrowotne.

Chce się żyć!

Za lepszym zdrowiem idzie też lepsze samopoczucie i kondycja psychiczna. Jesteśmy bardziej wypoczęci, poprawia się nasz sen, a wraz z nim zyskujemy większą chęć do podejmowania codziennych wyzwań. Innymi słowy – mamy w sobie więcej życia. Jazda rowerem zaczyna dawać nam satysfakcję i z początkowego – być może – wyzwania, staje się częścią naszego życia. Dlatego warto przełamać się i po prostu wykonać ten pierwszy krok i przejechać swój pierwszy kilometr.

Art.spons.